Pro rok 2015 plánujeme investice ve výši 1,25 miliard korun
Teplice, 16. ledna 2015 Investiční plán SVS 2015 - souhrn dle jednotlivých skupin 1. Strategické investice v tis. Kč Dostavba kanalizačních systémů v aglomeracích nad 2 tis. obyvatel 65 000 Odstranění nutrientů v aglomeracích nad 10 tis. EO 20 000 Sekundární čištění v aglomeracích 2-10 tis. EO 20 000 Přiměřené čištění v aglomeracích pod 2 tis. EO 30 000 Kvalita pitné vody - náhrady zdrojů 10 000 Kvalita pitné vody - úpravny vod 105 000 Strategické investice celkem 250 000 2. Obnova majetku v tis. Kč Obnova majetku - pitná voda 440 000 Obnova majetku - čištění OV 480 000 Ostatní rekonstrukce SVS 80 000 Obnova majetku celkem 1 000 000 3. Ostatní investice v tis. Kč Dostavby vodovodů, kanalizací a ostatní nové stavby 0 Investiční plán SVS celkem 1 250 000
Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti a. s. (dále SVS) schválilo, po projednání a schválení dozorčí radou, investiční plán společnosti pro rok 2015 ve výši 1,25 miliardy korun.
Objem investic na rok 2015 vychází ze schváleného Podnikatelského záměru SVS do roku 2015, zároveň zohledňuje zákonnou povinnost vlastníka k zajištění náležité obnovy vodohospodářského majetku v souladu Plánem financování obnovy vodovodů a kanalizací, a reflektuje také výsledky jednání s akcionáři, starosty 458 měst a obcí Ústeckého a převážné části Libereckého kraje, v rámci kterých jsme společně hledali kompromisy na straně potřeb do obnovy majetku s ohledem na sociální únosnost ceny vody.
Důsledek v minulosti podinvestované obnovy
Cílem SVS je pečovat o svěřený majetek s péčí řádného hospodáře a zajistit obyvatelům na severu Čech lepší životní komfort, tj. dodávku kvalitní pitné vody a adekvátní odkanalizování a čištění odpadních vod. SVS však při svém vzniku v roce 1993 převzala vodohospodářský majetek za minulého režimu dlouhodobě podinvestovaný a daleko za svou životností. Vlastní finanční prostředky získané z vodného a stočného zdaleka nepokrývají skutečnou potřebu obnovy podle stavu infrastruktury, takže za současného tempa obnovy budeme potřebovat na celkovou obnovu 133 let. Znamená to, že majetek přes veškerou snahu nadále stárne. Snažíme se proto maximálně využívat nástroje k analýze, hodnocení a bodování stavu majetku tak, aby prostředky do obnovy směrovaly do majetku nejstaršího a v nejhorším stavu – tam, kde se na vodovodní síti projevuje inkrustace, nedostatečný tlak vody a dochází k zákalu vody, kde kanalizační stoky jsou popraskané, s prorůstajícími kořeny a v důsledku kaveren hrozí propady komunikací.
Rostoucí podíl obnovy v rámci investičního plánu
Ing. Bronislav Špičák, generální ředitel SVS, dodává: „Celkový objem prostředků určených na investice do vodohospodářského majetku SVS, tzn. 1,25 miliardy korun, bude v plném rozsahu kryt z vlastních zdrojů společnosti. Celková částka bude rozdělena v tomto poměru: 80 % je určeno na obnovu vodohospodářského majetku společnosti, a to v objemu 1 miliarda Kč, a 20 % půjde na strategické investice vyvolané legislativou, což představuje objem 250 mil. Kč. Tento poměr rok od roku stále navyšujeme, protože naší prioritou je urychlená obnova stávajícího infrastrukturního majetku.“
Díky zavedení flexibilního systému výběrových řízení zhotovitele staveb pomocí rámcových smluv se SVS podařilo dosáhnout snížení cen konkrétních zakázek o 20% a více pod ceníkem ÚRS (Ústav racionalizace stavebnictví). Rovněž je třeba zmínit větší transparentnost výběrových řízení, protože součástí výběrových komisí SVS jsou v posledním roce i nominovaní zástupci akcionářů SVS z okresu, kde konkrétní stavba bude probíhat. Realizaci staveb někdy negativně ovlivňuje prodlužování výběrových řízení nedůvodným odvoláváním účastníků nebo nereálné nabídkové ceny, které pak přináší snahu zhotovitelů snížit kvalitu prováděných prací. Přes to vše, díky plnému nasazení našich pracovníků, byl již v září 2014 splněn investiční plán na 75%, což se v předcházejících obdobích nikdy nepodařilo a vše se „dohánělo“ na sklonku roku.
Rozdělení investičních prostředků po okresech
obnova majetku celkem vč. strategických investic příklad nejvýznamnějších staveb
CL : 16 staveb … cca 84,8 mil. Kč 84,8 mil. Kč Doksy Dalibora z Myšlína – rek. vodovodu
a kanalizace, Mimoň nám. J. Fučíka a okolí – rek.
kanalizace a vodovodu
JN : 14 staveb … cca 47,2 mil. Kč 99,8 mil. Kč ÚV Desná–Souš – doplnění 1. st. separace,
Koberovy – rek. vodovodu,
Jablonec n. N., Lesní – rek. kanalizace a vodovodu
LB : 18 staveb … cca 126,3 mil. Kč 146,2 mil. Kč Chrastava – intenzifikace ČOV, Liberec - Kubelíkova,
Uralská / Puškinova, U tří studní – rek. vodovodu,
Liberec, Machnín – rek. přivaděče do VDJ Svatý Ján
obnova majetku celkem vč. strategických investic příklad nejvýznamnějších staveb
CV : 20 staveb … cca 98,4 mil. Kč 101,1 mil. Kč Chomutov, nám. TGM a okolí – rek. kanal. a vodovodu,
Chomutov, Čelakovského, Polit. vězňů a Dostojevského
– rek. kanalizace a vodovodu
DC : 20 staveb … cca 104 mil. Kč 160 mil. Kč Děčín, E. Krásnohorské – rek. kanalizace a vodovodu,
Chřibská u mostu – rek. vodovodu,
Krásná Lípa, Varnsdorfská – rek. vodovodu,
Děčín, Dělnická – rek. kanalizace a vodovodu
LN : 21 staveb … cca 78,8 mil. Kč 89,5 mil. Kč Měcholupy – odstranění výusti,
Louny, Jimlínská – rek. přiváděcích řadů,
Peruc, Hřivčice – rek. vodovodu a vodojemu
LT : 18 staveb … cca 67,5 mil. Kč 91,7 mil. Kč ÚV Bechlín, náhrada zdroje,
Lovečkovice, Knínice – rek. vodovodu,
Terezín, hlavní pevnost – rekonstrukce stok
MO : 21 staveb … cca 86,8 mil. Kč 132,4 mil. Kč Meziboří - intenzifikace ÚV,
Most, Ke Skále, Na Výšině – rek. vodovodu,
Litvínov – rek. vodovodu DN 400 Horní Litvínov
TP : 23 staveb … cca 157 mil. Kč 166,5 mil. Kč Bílina, Komenského, Mírové nám. – rek. kanal. a vodovodu,
Bílina, Všechlapy – rek. přivaděče,
Teplice, Alejní – rek. kanalizace a vodovodu
UL : 14 staveb … cca 72,9 mil. Kč 77,4 mil. Kč Ústí n. L., železniční most přes Labe – rek. vodovodu,
Ústí n. L., Podhoří – rek. vodovodu,
Ústí n. L., Moskevská a Špitál.nám. – rek. kan. a vodovodu
Problémy spojené s realizací staveb
Realizace našich liniových staveb, vedených převážně v komunikacích, je zpravidla spojena s dopravním omezením, prašností i hlučností. Uvědomujeme si tyto komplikace a snažíme se zvýšeným úsilím našich investičních pracovníků a intenzivnější činností dozoru stavby dosáhnout realizace staveb ve stanoveném termínu a v co možná nejlepší kvalitě i vysoutěžené ceně. V rámci několika stovek realizovaných staveb v regionu SVS však může dojít na ojedinělé případy, kdy musí zhotovitel provést na své náklady nápravu ještě před převzetím díla nebo v rámci reklamace - aktuálně v Lounech, Chelčického ul., kde díky špatně uložené kanalizaci musí zhotovitel opětovně zasáhnout do již hotových povrchů komunikace a provést znovu výkopové práce a uložení kanalizace ve správné nivelitě – za což se obyvatelům omlouváme. Po zkušenostech z právě skončeného roku jsme ještě zpřísnili podmínky kontroly realizace staveb a případné sankce ve smlouvách o dílo. Zavádíme také speciální kontroling dodržování bezpečnosti práce na staveništích nad rámec povinností technického dozoru investora.
Více o SVS:
Severočeská vodárenská společnost a. s. je moderní, výkonná, efektivní a transparentní vlastnická vodárenská společnost. Převzala za své akcionáře - 458 severočeských měst a obcí - odpovědnost za zásobování obyvatelstva pitnou vodou a za odvádění a likvidaci komunálních odpadních vod. Všechny aktivity podřizuje od svého vzniku v roce 1993 základním principům: uplatňuje jednotnou solidární cenu vody pro celé území, udržuje sociálně přijatelnou cenu vody, aplikuje racionální podnikatelské metody v hospodaření a vkládá celý zisk do obnovy a rozšiřování majetku. Její prioritou je urychlená obnova stávajícího infrastrukturního majetku, při současném naplnění požadavků nové legislativy.
Více informací na www.svs.cz.
Kontakt:
Mgr. Jiří Hladík
Tiskový mluvčí
Severočeská vodárenská společnost a. s.
Mobil: 731 452 650
E-mail: jiri.hladik@svs.cz