Světový den vody 2024
Přibližně polovina obyvatel Země zažívá každoročně období vážného nedostatku vody a asi 2,2 miliardy lidí pije vodu, která není bezpečně zpracovaná. Přístup k vodě se tak – jak upozorňuje letošní ročník Světového dne vody s podtitulem Voda pro mír – stává příčinou mezinárodních konfliktů. V těžké situaci se v oblastech sucha nachází zejména země závislé na zahraničních zdrojích vody.
Co se týká naší země, nemusíme se tohoto scénáře obávat. V oblasti vodního hospodářství má Česká republika v rámci Evropy unikátní roli: na hoře Klepáč v pohoří Králický Sněžník se nachází hlavní evropské rozvodí. Veškerá voda z Česka tak odtéká do Severního, Černého nebo Baltského moře a cestou se stává součástí toků zásobujících vesnice, městečka i města. Obyvatelé výše uvedených metropolí se tak alespoň v malé míře setkávají s vodou, která pochází z naší malé země v srdci Evropy, které se proto v zeměpisné hantýrce říká střecha Evropy.
Než však voda překročí naše hranice, je veškerá péče o ni v rukou našich vodohospodářů a vodárenských společností. Odborníci na správné nakládání s vodou se starají o její zadržení v krajině, zdravotní nezávadnost, spolehlivé dodávky do domů více než deset milionů obyvatel Česka, ale také o vodárenskou infrastrukturu.
Největší vodohospodářskou společností u nás je skupina Severočeská voda, která pečuje o vodovodní a kanalizační potrubí, úpravny vody, vodojemy a čistírny odpadních vod pro 458 obcí v Libereckém a Ústeckém kraji a zásobuje pitnou vodou 1,1 milionu obyvatel.
Pečlivý dohled expertů a pravidelné investice do majetku a vybavení jsou zárukou, že máme k dispozici vodu v té nejlepší kvalitě. Také voda, která odtéká z našeho území, je v nejlepším stavu a přispívá tak k dobrým vztahům s okolními zeměmi.